6 tomów, 3600 stron, przekłady na kilkadziesiąt języków, milionowe nakłady. Cykl powieściowy „Moja walka” norweskiego pisarza Karla Ove Knausgårda stał się wydarzeniem na rynku wydawniczym ostatnich lat. Knausgård opisał w nim całe swoje życie od dzieciństwa po dojrzałość. W TR Warszawa wystarczy jeden wieczór, aby poznać jego historię. Teatralną adaptację tej jedynej w swoim rodzaju biograficznej powieści przygotował Michał Borczuch, jeden z najciekawszych współczesnych polskich reżyserów. Wejdź z aktorami TR Warszawa w strumień życia.
Spektakl Michała Borczucha oparty na epopei Karla Ove Knausgårda, jednego z czołowych pisarzy skandynawskich. Wydana w 2011 roku sześciotomowa powieść to wyjątkowy w historii światowej literatury projekt, polegający na literackim zapisie biografii autora, od wczesnego dzieciństwa po wiek dojrzały.
„Moja walka” jest długą, epicką medytacją nad rzeczywistością. Obsesyjnie szczegółowa narracja Knausgårda jest dla mnie inspirująca jako nowoczesny algorytm na utrwalenie rzeczywistości i siebie w niej. Ten skrajny, obsesyjny subiektywizm, którzy momentami każe mi nienawidzić autora, odsłania również prawdę o współczesności, w której doświadczenie przyglądania się jak w selfie samemu sobie zamienia się w walkę o istnienie w świecie pełnym ludzi. Inni ludzie mogą być najbliżej nas, mogą być częścią naszej rodziny ale w zderzeniu z naszym ego stają się tylko bohaterami powieści. Knausgård wciąga nas w to tworzenie literatury z naszego życia. Ale jest tu paradoks; gdy nasze życie staje się ważne, każde inne (choć utrwalone w detalach) staje się anonimowe. Dlatego w pracy warsztatowej zderzaliśmy z książką Knausgårda osobiste doświadczenia wybranych czytelników, co stanie się integralną częścią spektaklu. (Michał Borczuch)
Przedstawienie na podstawie książek: MIN KAMP tomy I, II, III, IV, V oraz VI autorstwa Karla Ove Knausgårda. Copyright ˝ 2009, 2010, 2011 Forlaget Oktober as, Oslo, all rights reserved, wszelkie prawa zastrzeżone.
Adaptacja na podstawie: Karl Ove Knausgård "Moja walka", tłum. Iwona Zimnicka, t. I-VI, Wydawnictwo Literackie 2015-2017.
W projekcjach wideo uczestniczyły Dzieci z Domu Dziecka w Szamocinie: Marlena Cholewa, Kacper Janiszewski, Krystyna Kogut, Leszek Kogut, Mateusz Peksa, Danuta Peksa, Grzegorz Peksa, Weronika Popkowska, Adrian Świątek, Jakub Świątek, Patrycja Świątek, Dagmara Świątek, Martyna Wawrzyniak, Gracja Wawrzyniak, Kacper Wawrzyniak, Kamil Zalewski oraz aktorzy: Dominika Biernat, Krzysztof Zarzecki
statyści: Gaja Dravnel, Piotr Gromek, Stefania Smagała, Malwina Szumacher, Robert Tomala, Tomasz Trojanowski, Łukasz Winkowski
W projekcjach wideo uczestniczyli/ły warsztatowicze / warsztatowiczki: Martyna Bakuła, Michał Grzegorzek, Agnieszka Jelonek, Małgorzata Kowalska, Aleksandra Listwan, Józefina Moczyńska, Alicja Pietruszka, Monika Rejtner, Alicja Sawicka, Karina Seweryn, Małgorzata Stasiak, Bartek Zdunek
W sesji fotograficznej wzięli udział: Łukasz Raczkowski, Maria Raczkowska
Adrianna Smerecka - nauka języka norweskiego
Jacek Telenga – konsultacje językowe
W spektaklu wykorzystano:
film autorstwa Dominiki Biernat
film autorstwa Justyny Wasilewskiej
film autorstwa Jana Dravnela
zdjęcia Wiktora Bruchala
Fragment filmy "Łowca Androidów", dystrybucja na Blu-ray i DVD – Galapoagos Films.
"The Siege of Jerusalem" by Invicta
W spektaklu wykorzystano fragment audio filmu "Stalker" w reż. A. Tarkowskiego
autor:
adaptacja tekstu:
dramaturgia:
scenografia:
kostiumy:
reżyseria światła:
muzyka:
asystent reżysera:
wideo:
inspicjentka:
kierowniczka produkcji:
kuratorka:
realizacja dźwięku:
realizacja dźwięku:
realizacja wideo:
realizacja światła:
garderoba:
garderoba:
rekwizytor:
aktor:
aktor:
aktorka:
aktor:
aktorka:
aktor:
aktorka:
aktorka:
aktor:
aktorka:
nagrody:
Michał Borczuch jest laureatem Paszportu Polityki w roku 2017, w kategorii Teatr, między innymi za spektakl "Moja walka". Kapituła nagrodziła reżysera za "teatr oryginalny i poruszający. Pełen empatii, a jednocześnie uważnie i nie bez ironii analizujący tworzenie się i działanie naszego ego, mechanizmy pracy pamięci oraz rolę sztuki w życiu".
wyjazdy / występy gościnne:
12. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Divadelna Nitra (09.28-10.03.2018)
właściciel dokumentacji:
TR Warszawa