O Archiwum TR
Poznaj historię TR Warszawa. Rusza strona archiwum.trwarszawa.pl
Żaden rodzaj sztuki nie przemija tak szybko, jak teatr. Szczegóły przedstawień zacierają się w pamięci, gesty, obrazy i dźwięki po latach są trudne do przypomnienia. Muzykę można odtworzyć w domu w tej samej jakości, co w sali koncertowej, film – obejrzeć na ekranie komputera, sztukę – przeczytać, ale teatr pozostaje zjawiskiem efemerycznym, przywiązanym do tego krótkiego momentu, kiedy w jednym miejscu i czasie grupa ludzi uczestniczy wspólnie w teatralnym zdarzeniu.
Dlatego tak ważne jest rejestrowanie materialnych śladów spektakli teatralnych. Archiwum to pamięć teatru: z fotografii, nagrań audio i wideo, egzemplarzy reżyserskich, recenzji, plakatów można po latach zrekonstruować kształt i sens spektakli, wyobrazić sobie ich odbiór i emocje, jakie im towarzyszyły. Bez pamięci człowiek nie jest w stanie żyć, podobnie teatr pozbawiony swojej przeszłości nie może istnieć ani patrzeć w przyszłość.
Archiwum TR jest taką cyfrową pamięcią, obejmującą historię i najnowsze dokonania zespołu teatralnego, działającego pod kierunkiem Grzegorza Jarzyny od lat 90. XX wieku w budynku przy ul. Marszałkowskiej 8 w Warszawie. To maszyna czasu dla tych, którzy widzieli spektakle TR Warszawa i źródło informacji dla tych, którzy dopiero poznają działalność tego zespołu. Dla wszystkich – świadectwo dokonań zespołu, który pod koniec XX wieku odegrał prekursorską rolę w sformułowaniu nowego języka polskiego teatru i do dzisiaj pozostaje liderem nowatorskich form teatralnych.
Rejestrując najnowszą historię TR Warszawa nie zapominamy o naszych poprzednikach - zespołach występujących na deskach teatru przy Marszałkowskiej 8 od 1939 roku. Szczególną pamięcią otaczamy Marię Malicką, wielką aktorkę przedwojennego teatru i kina, dla której ta scena powstała. Stoimy na ramionach naszych poprzedników, nawet jeśli są to już tylko cienie.
Na stronie archiwum.trwarszawa.pl udostępnione zostały między innymi: projekty scenografii i kostiumów, dokumentacja rekwizytów, egzemplarze reżyserskie, a także plakaty autorstwa Grzegorza Laszuka (projektanta wizualnego TR Warszawa), programy teatralne i ponad 1300 fotografii ze spektakli TR Warszawa. Baza Archiwum TR będzie sukcesywnie uzupełniana i udostępniana. Jednocześnie informujemy, że TR Warszawa dołożył wszelkich starań w celu odnalezienia właścicieli praw do publikowanych na stronie obiektów i treści. Współtwórcami projektu Archiwum TR jest warszawskie studio kreatywne HUNCWOT, specjalizujące się w zaawansowanych projektach interaktywnych i projektowaniu graficznym. Zapraszamy do poznawania historii naszego zespołu!
TR Warszawa dołożył wszelkich starań w celu odnalezienia właścicieli praw do publikowanych na stronie obiektów i treści. Ewentualnych właścicieli praw prosimy o kontakt z TR Warszawa.